اخبار کوتاه از جشنواره نمایش های آیینی سنتیبه گزارش روز شنبه ایرنا از هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی، این جشنواره عصر جمعه دهم شهریور ماه با حضور گسترده مردم در محوطه بیرونی مجموعه تئاتر شهر آغاز به کار کرد.
افتتاحیه این جشنواره، بدون سخنرانی و با قطعات کوتاه نمایش آیینی و موسیقی برگزار شد و مرشد میرزا علی به اجرای نقالی و شاهنامه‌خوانی پرداخت.
همراه با اجرای برنامه‌های فضای بیرونی، گروه‌های حاضر در بخش صحنه‌ای نیز نمایش‌های خود را در سالن‌های مختلف به صحنه بردند.
در نخستین روز جشنواره، محوطه باز تالار وحدت شاهد اجرای نمایش‌های گوناگونی همچون ترنا بازی، نقالی، آیین لزگی بود و گروه های موسیقی نیز برنامه‌های ویژه خود را برگزار کردند.
مهدی شفیعی مدیر اداره کل هنرهای نمایشی نیز در حاشیه این مراسم با بیان اینکه آیین‌های ارزشمند ما همیشه در اعیاد ظهور و بروز بیشتری پیدا می‌کنند. هر چه بیشتر در جهت به‌روز شدن این آیین‌ها بکوشیم، قطعا فرهنگ پربارتری خواهیم داشت.
شفیعی با ابراز قدردانی از حضور تماشاگران و تلاش برگزارکنندگان جشنواره خاطر نشان کرد: علاقه و استقبال شما نشان می‌دهد که این آیین‌ها همچنان زنده‌اند و فرهنگ ایرانی اسلامی همیشه پایدار است.
بخش قهوه خانه با مدیریت عظیم موسوی هر شب از ساعت 21 تا 23 در محوطه بیرونی تالار وحدت برپاست.

** کاتالوگ هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی منتشر شد
همزمان با اولین روز برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی کاتالوگ جشنواره رونمایی شد.
کتاب این دوره از جشنواره با مدیر مسئولی داوود فتحعلی بیگی و سردبیری سعید هاشمی‌پور و در قطع رحلی 184 صفحه تنظیم شد به معرفی تمام آثار شرکت‌کننده در هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی می پردازد.
طرح جلد کاتالوگ برگرفته از پوستر جشنواره است که توسط ساعد مشکی طراحی شده و لیتو‌گرافی لوح نگار آن را چاپ کرده است.
این کتاب شامل بخش‌های پیام‌ها، هیات‌‌های انتخاب، تولیدات تازه، مرور تئاتر ایران، مهمان، مجالس تعزیه، معرکه ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی، نمایش‌های عروسکی سنتی، نقالی و روایت‌های ملی، قهوه‌خانه نمایش ایرانی، جوانه‌های نمایش ایرانی، بزرگداشت، یادمان، سمینار پژوهشی، کارگاه‌های آموزشی و مسابقه بازی نامه‌نویسی، مرور دوره‌های گذشته جشنواره و معرفی ستاد برگزاری است.

** سه کارگاه آموزشی برگزار می‌شود
در هجدهمین دوره جشنواره آیینی سنتی کارگاه نقالی با حضور مرشد سعیدی روزهای 11 و 12 شهریور ماه از ساعت 10 تا 12 در کتابخانه مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.
همچنین کارگاه موسیقی توصیفی شبیه‌خوانی با حضور محسن هاشمی ـ شهادت خوان و دانش آموخته موسیقی ـ در روزهای 13 و 14 شهریور ماه ساعت 10 تا 12 در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.
نشست پژوهشی گروه‌خوانی به سرپرستی علی جباری با موضوع موسیقی تخت‌حوضی و رنگ‌های آن سه شنبه 14 شهریور ماه در تالار محراب برگزار می‌شود.

** اجرای نقالی دختر 10 ساله و دانش‌آموز 12 ساله
ویانا پرویزیان از تهران در بخش جوانه‌های نمایش ایرانی به نقالی «بیژن و منیژه» با ادبیات ساده‌تری که بر پایه نثر و گفتار به سبک زنده‌یاد مرشدترابی پرداخت.
متن نیز توسط بهاره جهاندوست تغییراتی پیدا کرده بود و ادبیات مردانه آن تلطیف شده بود.
محمدجواد خاک‌نژاد دانش‌آموز 12 ساله مشهدی در بخش جوانه‌های نمایشی ایرانی به نقالی «هفت خوان رستم» شاهنامه براساس اجرای زنده‌یاد مرشدترابی به کارگردانی سعید عسکری و محمد جهان‌پا پرداخت.

** کارگردان نمایش «لعنت‌نامه، رحمت‌نامه» انصراف داد
محمد حاتمی کارگردان نمایش «لعنت‌نامه، رحمت‌نامه» از حضور در هجدهمین جشنواره آیینی سنتی انصراف داد.
بازیگران این نمایش به دلیل حضور در چند اجرا، نتوانستند هماهنگی لازم را برای حضور در این نمایش را انجام دهند و در نتیجه نمایش در ساعت و روز مقرر در جشنواره آیینی سنتی روی صحنه نخواهد رفت.
از آنجا که اعلام انصراف این گروه نمایشی پس از چاپ و انتشار جدول صورت گرفته این تغییر در جدول نیامده است.
طبق جدول نمایش‌های صحنه‌ای قرار بود این نمایش شنبه 11 شهریور در دو سانس 18 و 20 در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به اجرا دربیاید.
هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از هشتم تا 15 شهریور ماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 7561 ** دریافت کننده: سارا کریمیان * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید