اگرفیلم مستند ازجشنواره فجر حذف شود نام جشنواره را به «سینمای داستانی فجر» محدود کنیدبه گزارش گروه فرهنگی ایرنا، محمد تهامی‌نژاد روز دوشنبه درخصوص حذف احتمالی فیلم مستند از جشنواره فیلم فجر، اظهار کرد: معتقدم سینمای ایران شامل آثار مستند، کوتاه، انیمیشن و داستانی می‌شود به همین دلیل فیلم مستند نباید از بزرگ‌ترین جشنواره فیلم ایران حذف شود.
وی ادامه داد: این جشنواره نمی‌تواند بخشی چون مستند را از خود منفک کند. سینمای مستند هم مانند سینمای داستانی ضعف و قوت‌هایی دارد؛ اما این ضعف ها مانع حضور فیلم های سینمای داستانی ایران در جشنواره های مختلف نمی شود.
این مستند ساز ادامه داد: سینمای مستند هم به لحاظ اقتصاد، نمایش و مخاطب محدودیت‌هایی دارد، اما همین محدودیت‌ها هم ممکن است باعث هیجان‌انگیزتر شدن فیلم مستند شده باشد. این سینما مخاطبانی دارد و بسیاری از آن‌ها در جشنواره فجر مستندها را دیده‌اند.
این پژوهشگر با تاکید بر این که برای جذب مخاطبان تازه باید مکان راحت‌تر و ساعت دقیق‌تری برای نمایش فیلم‌های مستند در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته شود، تصریح کرد: مثلا در ساعت 2 بعدازظهر و در برج میلاد نمی‌توان بر تعداد مخاطبان سینمای مستند افزود، در واقع سینمای مستند با امکانات کمتر ساخته و با توجهات کمتر هم نمایش داده می‌‎شود.
وی افزود: چرا جشنواره فیلم فجر که یک جشنواره دولتی است باید نگران تماشاگران اندک سینمای مستند باشد، بجای آن که تلاش کند تماشاگران بیشتری جذب تماشای این فیلم‌ها شوند! در برخی جشنواره‌های مطرح جهان هم فیلم مستند تماشاگران کمتری دارد اما آنها جوایز اول خود را به فیلم مستند اختصاص می‌دهند. چرا جشنواره فجر نمی‌تواند بزرگ‌ترین جایزه‌اش را به یک فیلم مستند بدهد و با این کار تصور همگان را نسبت به فیلم مستند تغییر دهد؟
بنا بر اعلام مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ، تهامی‌نژاد اظهار کرد: آرزو دارم فیلم مستند از جشنواره‌هایی که تا به حال بخشی را به آن اختصاص داده بودند حذف نشود و با توجهات تازه‌تری به این گونه‌ی فرهنگی سینما بپردازند. فراموش نکنیم که همین توجهات در چند سال گذشته سبب رشد اقتصادی سینمای مستند ایران شده است.
فراهنگ**9246** 1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید