بستر گسترش نمایش های اصیل ایرانی در جامعه و خانواده وجود داردبه گزارش خبرنگار ایرنا، داوود فتحعلی بیگی روز شنبه در نشست خبری دومین جشنواره پرده خوانی و نقالی غدیر با بیان اینکه طی چند سال گذشته بارها از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخواست کرده ایم که نمایش های آیینی سنتی را آکادمیک کند، خاطر نشان کرد: یک رشته از سوی دانشگاه آزاد به وزارت علوم پیشنهاد دادیم که تاکنون هیچ پاسخی به ما داده نشده است.
وی افزود: در گذشته متناسب با هر دوره نقال ها یا پرده خوانان در مکان های مختلف مکتب دایر می کردند و هنرهای نمایشی را آموزش می دادند اما امروزه جایگاه های سنتی آموزش نقالی از میان رفته است.
فتحعلی بیگی با بیان اینکه تماشاخانه و سرای محله های بسیاری در شهر تهران ساخته شده، تاکید کرد: باید همانند کشورهای دنیا برای عرضه هنرهای نمایشی مکان ویژه اختصاص دهیم اما متولیان و مسئولان فرهنگی در این راستا اقدامی انجام نمی دهند.
به گفته وی، مدیران فرهنگی با اهتمام به برگزاری جشنواره های نمایش های اصیل ایرانی باید بدانند ظرفیت بسیار زیادی برای گسترش این هنر در میان جامعه و خانواده های ایرانی وجود دارد که باید به آن توجه شود.
فتحعلی بیگی با تاکید بر اینکه نقالی در تربیت و شخصیت کودکان بسیار تاثیرگذار است، بیان کرد: کودکان می توانند این گونه های اصیل نمایش را یاد گرفته و در ایران و جهان ارائه بدهند.
دبیر علمی دومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر با بیان اینکه حتی نوع نقاشی قهوه خانه که برای پرده خوانی از آن بهره می بریم در حال انقراض است، تصریح کرد: کسانی که این هنر را فراگرفته اند یک پرده را به قیمت بسیار زیادی ارائه می دهند که از توان پرده خوانان خارج است.
وی با بیان اینکه نقاشی های موجود همگی مربوط به گذشتگان است، تصریح کرد: در جریان برگزاری جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر متوجه شدیم که به طراحی های جدید نیازمند هستیم.
فتحعلی بیگی با بیان اینکه باید نقاشی هایی با سیره امام علی(ع) کشیده شود، گفت: در جشنواره غدیر موضوع و مضمون نقالی و پرده خوانی ها، امام اول شیعیان است که شاهد حضور نوجوانان، جوانان و کهنسالان در این رویداد هستیم.
وی افزود: امید داریم که در قلمرو هنر از منظرهای مختلف به سیره امام علی (ع) پرداخته شود تا از باب علی(ع) وسعت معنویت پیامبر اسلام را بیشتر بشناسیم.
همچنین در این نشست حسین عالم بخش دبیر اجرایی دومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر با بیان اینکه در این دوره نسبت به دوره نخست استقبال بیشتریصورت گرفته، خاطر نشان کرد: 117 اثر به دبیرخانه رسیده که از این تعداد 31 اثر به جشنواره راه یافته است.
به گفته وی، 12 پیشکسوت، 18 اثر پذیرفته شده و یک منقبت خوان در جشنواره حضور خواهند داشت و نمایش های خود را در میدان امام حسین (ع) به عنوان یک مکان هنری مذهبی اجرا خواهند کرد.
عالم بخش افزود: در اختتامیه این جشنواره بزرگداشت مصطفی سعیدی پیشکسوت این عرصه ملقب به حنجره ارغوانی برگزار می شود و از مهدی شفیعی نگارنده کتاب حماسه های امام علی (ع) که سیره امام(ع) را به صورت شعر سروده، قددانی می شود.
وی با بیان اینکه طومارهای نقالی یا به صورت سینه به سینه به دست ما رسیده و یا بسیار قدیمی هستند، خاطر نشان کرد: قصد داریم تا سال آینده 40 طومار صحیح و مستند را تهیه کنیم تا متقاضیان از میان آنها نقالی های خود را انتخاب کنند.
دومین جشنواره نقالی و پرده خوانی غدیر از 13 تا 17 شهریور ماه در میدان امام حسین(ع) از ساعت 17 تا 20 در پنج تا هشت نوبت برگزار می شود.
فراهنگ ** 7561 ** خبرنگار: سارا کریمیان * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید