جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با جشنواره های بزرگ دیگر کشورها برابری می کندایوان شری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این جشنواره هیچ تفاوتی میان تماشاگر ایرانی و فرانسوی ندیدم البته متوجه شدم که مردم در اینجا بسیار با تئاتر ارتباط برقرار می کنند.
وی افزود: در نمایش های خود بدنبال این هستیم که مردم را شاد و آنها را تشویق کنیم به شیوه ای دیگر فکر کنند به عنوان مثال در اجرای این جشنواره تلاش کرده این نشان دهیم به نوعی دیگر به یک دلقک نگاه کنند.
ایوان شری که تنها بازیگر نمایش ‘دو ثانیه’ بود به خوبی تقابل میان انسان و شی را به شکلی کمیک و کمدی در این اثر به نمایش گذاشت.
وی که 20 سال است در زمینه تئاتر فعالیت می کند در پاسخ به این سئوال که آیا تئاتر در کشورهایی همچون فرانسه درآمدزا است، گفت: درست است که کار اصلی من تئاتر است اما درآمدزایی هدف تئاتر نیست و اگر بخواهیم پولدار شویم باید شغل دیگری را انتخاب کنیم.
ایوان شری تاکید کرد: برای من تئاتر شیوه ای از زندگی است و تنها شغل نیست.
وی در رابطه با تفاوت تئاتر خیابانی و صحنه ای گفت: در تئاتر خیابانی ما می توانیم مخاطبانی از هر قشری داشته باشیم اما در تئاتر صحنه ای و در داخل سالن علاقه مندان خاصی حضور پیدا می کنند.
ایوان شری ادامه داد: در تئاتر صحنه ای شما می دانید که چه اتفاقی قرار است روی دهد ولی در تئاتر خیابانی این طور نیست و مشخص نیست هر لحظه چه چیزی به نمایش در می آید.
وی با اشاره به اینکه تئاتر خیابانی در تمام اروپا یکسان است و تفاوت آنچنانی ندارد، اظهار کرد: تئاتر خیابانی در فرانسه در قرن 15 آغاز شده اما اکنون با انقلابی بزرگ روبرو شده است.
وی افزود: اکنون تئاتر خیابانی بسیار معنای سیاسی پیدا کرده است و البته همین طور که می دانید تئاتر خیابانی های متفاوتی هم داریم.
به گفته وی، در فرانسه جشنواره تئاتر خیابانی برگزار می شود که در مجموع 600 اجرای متنوع در آن اجرا می شود.
نمایش ‘دو ثانیه’ که در قالب کمدی و با یک بازیگر به اجرا در آمد توانست توجه بسیاری از تماشاگران حاضر در جشنواره را به خود جلب کند.
نمایش ‘دو ثانیه’ که نخستین اجرای آن شامگاه گذشته بود تنها یک اجرای دیگر دارد که ساعت 20:30 امشب در پارک کنار دریاچه زریوار خواهد بود.
دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان از روز شنبه 18 شهریور آغاز شد و در مدت چهار روز 41 گروه نمایشی از استان های مختلف و برخی کشورهای خارجی 121 بار در پنج بخش در خیابان ها، میادین، پارک ها، نزدیکی دریاچه زریوار و روستاهای اطراف مریوان اجرای عمومی دارند.
آیین اختتامیه این جشنواره با معرفی گروه های برتر فردا چهارشنبه 22 شهریور در سالن نشاط آموزش و پرورش مریوان برگزار می شود.
شهرستان مریوان در 120 کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار دارد.
خبرنگار: امید بهمنی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
6108/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید