سالن‌های حوزه هنری بخش خصوصی نیست/مدیران به قوانین پایبند باشندبه گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، ابراهیم داروغه‌زاده پنجشنبه هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی سخنانی درباره اتفاقات مختلف سینما مطرح کرده بود.
وی در بخشی از این گفت وگو درباره تحریم برخی فیلم‌ها توسط حوزه هنری گفته بود، طبق قانون سینماها مختار هستند که فیلم‌ها را انتخاب کنند و نمایش دهند. اینکه حوزه هنری برخی فیلم‌ها را نمایش نمی‌دهد را نمی‌توان نام تحریم روی آن گذاشت و براساس قانون شورای صنفی نمایش؛ سینماداران این اختیار را دارند که فیلم انتخاب کنند و نمایش بدهند یا ندهند.
این اظهارات با موضع گیری و انتقادهای مواجه شد، و در این رابطه دبیر جشنواره ملی فیلم فجر روز شنبه به خبرنگار سینمایی ایرنا گفت: متاسفانه بخشی از صحبت‌هایم در این برنامه تلویزیونی سوء برداشت شده که لازم است توضیحاتی به محضر اهالی شریف سینمای ایران عرض کنم.
وی افزود: اول اینکه با توجه به تمام محدودیت‌هایی که دولت‌ها برای سینمای نجیب ایران ایجاد کرده‌اند و به رغم سرمایه گذاری‌های بسیار اندکی که در این حوزه انجام گرفته است، سینماگران ما با تلاش و از خودگذشتگی، این مهمترین نماد فرهنگی هنری کشور را در این سال‌ها زنده و سربلند و افتخارآمیز حفظ کرده‌اند و برای ایران و فرهنگ و هنر ایرانی در جهان، افتخارات بی‌شماری خلق کرده‌اند، بنابراین بر تمام دولتمردان و مسئولین کشور فرض است که قدردان این عزیزان بوده و با تمام توان خدمتگزار سینمای سربلند ایران باشند.
دبیر سی‌وششمین جشنواره ملی فیلم فجر ادامه داد: طبیعی است مدیران سینمای حوزه هنری هم به عنوان بخشی از بدنه حاکمیتی این کشور از این مسئله مستثنی نیستند و وظیفه دارند از کلیت سینمای ایران که در مجموع نمره‌ای بالاتر از متوسط کسب کرده و نسبت به بسیاری دیگر از حوزه‌های کشور عملکرد بسیار بهتری داشته، صیانت کرده و حمایت‌های خود را از سینما به عنوان یک وظیفه حاکمیتی، قلمداد کنند.
داروغه زاده با بیان اینکه سالن‌های سینمایی حوزه هنری به عنوان بخش خصوصی تلقی نمی‌شوند و اختیاری که در انتخاب فیلم‌ها برای عقد قرارداد یا عدم آن دارند نبایستی به گونه‌ای اعمال شود که عدالت و قانون را نادیده گرفته و صرفاً به یک عملکرد سلیقه‌ای تبدیل شود، گفت: اگر مدیران حوزه هنری ملاک‌ها و معیارهایشان برای نمایش برخی فیلم‌ها در گذشته و حال به خصوص فیلم‌هایی که در سرگروه سینماهای حوزه نمایش داده شده‌اند را به صورت شفاف و علنی بیان کنند، بسیاری از سوءتفاهم ها برای مردم، رسانه ها و سینماگران حتماً برطرف خواهد شد.
مدیر بخش ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی افزود: شایسته است همه ما مدیران دولتی که از سینماگران انتظار رفتار قانونی داشته و داریم، خود نیز پایبند به قوانین کشور باشیم.
داروغه زاده خاطرنشان کرد: باز تأکید می کنم این رفتار حوزه هنری با سینما به منزله تحریم تلقی نمی‌شود زیرا معتقدم هرگونه عدم نمایش برخی از فیلم‌ها باید بر اساس مبانی و اصول اعلام شده و صرفاً اعمال سلیقه‌های موردی و غیر شفاف باشد.
دبیر سی‌وششمین جشنواره ملی فیلم فجر گفت: امیدوارم مدیران مؤمن، معتقد و پایبند به قانون نظام جمهوری اسلامی ایران که در حوزه هنری مسئولیت سینما را بر عهده دارند هرچه زودتر این دغدغه اهالی سینما و مردم را برطرف کنند و دراین زمینه سازمان سینمایی آماده گفت وگو با این عزیزان است.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: عیرضا مرادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید