سالن های نمایش در قم چیزی حدود صفر استاحمد سلیمانی روز سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه به جای توسعه زیرساخت های فرهنگی شاهد کاهش زیرساخت های فرهنگی در قم هستیم گفت: در اوایل سال 1370 شمسی، تعداد سالن های نمایش قم حدود هفت سالن بود که امروز می توان گفت که هیچ سالن نمایش تئاتر در قم نداریم.
این کارگردان تئاتر ادامه داد: یک ماه است که به دنبال سالن برای اجرای تئاتر هستیم و با وجود اینکه حاضر به پرداخت کرایه های آن نیز می باشیم ولی تاکنون موفق به تهیه سالن نشده ایم و حتی گروه های تئاتر در خانه کارگردان و یابازیگران تئاتر اقدام به تمرین می نمایند.
وی تنها مکان حال حاضر برای اجرای تئاتر در قم را پلاتوی فرهنگسرای ماه عنوان کرد و افزود: در سال های گذشته سالن های مختلفی به اسم واگذاری به گروه های تئاتر در قم ساخته شده که پس از بهره برداری در مواردی غیر از هدف ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است.
سلیمانی با انتقاد از تغییر کاربری سالن های دولتی قم گفت: به نظر می رسد که مسئولان ترجیح می دهند که تئاتر در قم اجرا نشود به گونه ای که حاضر هستند تا این سالن ها مخروبه شوند ولی در اختیار گروه های تئاتر استان قرار نگیرد.
وی گروه های تئاتر قم را پیشرو در نمایش های مذهبی و آئینی در کشور دانست و گفت: مشکل مکان برگزاری تئاتر گریبان تعزیه استان را گرفته است و تعزیه قم که حرف های زیادی در کشور دارد را دچار چالش کرده است.
وی ادامه داد: استان قم با داشتن جوانان خوش فکر، نیروی هنری کاردان، فکر ، ایده و خلاقیت در زمینه خلق آثار هنری هیچ مشکل نرم افزاری ندارد بلکه مهمترین مشکل حوزه هنرهای نمایشی موضوع سخت افزار و مکان برگزاری مناسب و استاندارد است.
تئاتر قم در زمینه های مذهبی- آئینی، کودک و نوجوان و دفاع مقدس ید طولایی داشته و اساتید و پیشکسوتان زیادی در این شهر تلاش فراوان برای تئاتر استان و کشور را متحمل شده اند.
قم دارای بیش از هشت گروه تئاتر فعال از جمله گروه تئاتر آئین، امروز، ایده، عرشیان، طراوت، سایه روشن، خانه پرواز و گروه تئاتر گاراژ تیاتر می باشد.
7404/ 6133/ خبرنگار: محمد زمانی راد ** انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید