فیلم مستند آیینی «شبیه مضحک» آماده نمایش شدبه گزارش گروه فرهنگی ایرنا، فیلم مستند آیینی «شبیه مضحک» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی علی‌محمد ناصر‌بافقی مستندساز یزدی است.
ناصر‌بافقی روز یکشنبه درباره تولید این مستند، اظهار کرد: در ایران حدود شش تعزیه شاد داریم که به آنها «شبیه» می‌گویند؛ مانند «خروج مختار»، «تعزیه امام رضا ع»، «تعزیه جهود» و «شبیه مضحک»؛ مراسمی که روز 13 فروردین هر سال در شهر یزد برپا می‌شود.
وی پیرامون ساخت مستند «شبیه مضحک» توضیح داد: ما در این مستند به تاریخچه‌ شبیه مضحک پرداختیم و در منطقه میبد یزد «شبیه مختار» را بازسازی کردیم؛ همچنین در تحقیقاتی که انجام دادیم به میرنوروزی رسیدیم و به واسطه تصویرسازی اشاره‌ای هم به میرنوروزی کردیم.
بافقی خاطرنشان کرد: در این مستند تنها به شهر یزد محدود نشدیم و در شهرهایی مانند تهران هم فیلمبرداری کردیم. با اساتید پیشکسوت تعزیه گفتگوهایی داشتیم و از آن جایی که باید در انتظار فصل مراسم می‌ماندیم، ساخت این مستند دو سال و نیم زمان برد.
وی افزود: البته یکی دیگر از دلایل طولانی شدن کار این بود که در حین تولید متوجه شدیم باید فرمت تازه‌ای به فیلم اضافه شود و هماهنگی‌ها مدتی زمان برد. از سوی دیگر منابع مکتوب در این زمینه اندک هستند و به همین دلیل پژوهش میدانی زیادی داشتیم و همین کار را زمان‌بر می‌کرد.
نخستین نمایش فیلم «شبیه مضحک» در یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت خواهد بود.
فراهنگ**9246** 1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید