منتقد سینما: تغییرات مداوم، مانع از بلوغ جشنواره فیلم فجر شده استشهرام خرازی‌ها روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا، درباره عوامل موثر در ارتقای برگزاری یک رویداد هنری مانند جشنواره فیلم فجر، ورود بخش خصوصی در مدیریت جشنواره فیلم فجر را از راهکارهای تاثیرگذار در ارتقای کیفیت آن دانست و افزود: اگر اداره و مدیریت جشنواره به بدنه سینما سپرده شود، بطور قطع آزمون و خطاهای کمتری خواهد داشت.
وی اظهارکرد: سیاستگذاران و متولیان جشنواره فیلم فجر بعد از سه دهه از برگزای این جشنواره همچنان در حال آزمون و خطا هستند و به نظر می رسد که هنوز هم به نتیجه خاصی نرسیده اند زیرا اگر همین سه دوره اخیر جشنواره را با هم مقایسه کنید تعداد تغییرات را خواهید دید.
خرازی ها ادامه داد: این تغییرات وقتی بدتر می شود که متوجه می شویم در یک دوره از جشنواره به یک بخش توجه ویژه می شود و جایزه معتبر برای آن در نظر می گیرند و در دور بعد از آن، این بخش به کلی حذف می شود که نشان از بی‌برنامه‌گی در این رویداد است.
این منتقد و نویسنده سینما اظهار داشت: مثلا جایزه فیلم اولی در چند دوره وجود داشت و در حال حاضر حذف شده یا حضور فیلم کوتاه که چند دوره لغو شده بود و امسال دوباره در بخش مسابقه شرکت خواهند کرد و نمونه های بسیاری که در طول دوره های مختلف قابل بررسی است.
خرازی‌ها با انتقاد از اینکه برخی سیاستگذاران جشنواره در یک مقطع به دنبال جهانی کردن و اعتبار بین المللی برای این رویداد بودند، گفت: اما تغییرات مدام همواره اعتبار این جشنواره را کاسته و مانع از رشد و بلوغ جشنواره در یک دوره مثلا 10 ساله شده است.
وی افزود: جشنواره های معتبر دنیا اساسنامه دارند و بر اساس قوانینی که از پیش و توسط یک عده اهل فن و متخصص وضع شده، هدایت و مدیریت می شوند.
این منتقد و نویسنده سینما با بیان اینکه البته جشنواره فیلم فجر به عنوان یک رویداد هنری مهم در سینمای ایران تاثیرات بسیاری داشته، خاطرنشان کرد: این جشنواره در طول دوره های برگزاری به ویترینی برای سینمای ایران در سال آینده خود تبدیل شده و کارگردان برجسته کشور نیز همواره تلاش کرده اند آثار خود را ابتدا در این رویداد به نمایش بگذارند.
خرازی ها بیان داشت: در دوران مدیریت مرحوم سیف‌الله داد در جشنواره فیلم فجر مداخله غیرسینمایی در کمترین حد و اندازه خود بود و شاهد شکوفایی جشنواره در این دوران بودیم اما متاسفانه این تجربه خوب دیگر هیچ گاه تکرار نشد.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: علیرضا مرادی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید