نگاهی به جشنواره بیست و نهم تئاتر چهارمحال و بختیاریبه گزارش ایرنا، در جشنواره بیست و نهم تئاتر چهارمحال و بختیاری 6اثر از سه شهرستان شهرکرد، فارسان و بروجن به روی صحنه رفت و مانند چند سال گذشته هنرمندان شهرستانهای لردگان، کوهرنگ، کیار، بن ، سامان و اردل در این جشنواره اثری نداشتند.
با توجه به شکل گیری انجمن نمایش چهارمحال و بختیاری به نظر می رسد اعضا که انجمن که از تئاتری های با سابقه استان هستند برای توسعه رشته تئاتر در مابقی شهرستان ها برنامه ای جامع دارند.
هر چند به گفته رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری، جشنواره تئاتر خیابانی در لردگان برگزار می شود، اما برای توسعه تئاتر در شهرستانها این انجمن با شهرداری ها رایزنی لازم را انجام می دهد تا از توان و ظرفیت این نهادها استفاده کند.
در جشنواره بیست و نهم تئاتر چهارمحال و بختیاری برای هر اجرا بلیت فروخته می شد و هر گروه دو اجرا در طول جشنواره برای تماشاگران انجام دادند.
در این جشنواره نمایشگاه عکس به منظور احیای گونه عکاسی تئاتر برپا شد و هفت عکاس آثار خود را به دبیرخانه جشنواره بیست و نهم تئاتر ارائه کردند.
برای نخستین بار در این جشنواره کانون منتقدان تئاتر چهارمحال و بختیاری فعالیت خود را آغاز کرد و در پایان اجراها در یک روز به نقد و بررسی این آثار می پرداختند.
پلاتو مجتمع مهر چهارمحال و بختیاری نیز برای ظرفیت سازی زیرساختی در این رشته هنری همزمان با جشنواره به بهره برداری رسید که به گفته برخی از کارگردانان تجهیزات نوری این پلاتو نیازمند بهسازی باشد.
در این جشنواره، حضور نسل نو تئاتر چهارمحال و بختیاری نوید بخش
فعال شدن این رشته هنری در سالهای آینده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: جشنواره تئاتر بیست و نهم با استقبال تماشاگران و هنرمندان روبرو شد.
جواد کارگران دهکردی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در این جشنواره تمام فعالیت های تئاتر به خود انجمن هنرهای نمایضشی چهارمحال و بختیاری برگزار شد.
به گفته وی، در این جشنواره 6 اثر از هنرمندان تئاتر شهرستانهای شهرکرد، بروجن و فارسان به روی صحنه پلاتو مجتمع مهر رفت.
دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در این جشنواره نمایشهای ‘فرزند ‘ به کارگردانی بابک رافعی،’ من آنجا نیستم’ به کارگردانی مهرداد کردیان ، ‘سکوت ‘ به کارگردانی پریا امینی، ‘بادبان و دریا باده برده است’ به کارگردانی مصطفی محمدی و هوشنگ عزیزپور، ‘یک به علاوه دو’ به کارگردانی امیر بهاور اکبرپور و ‘در زنجیر’به کارگردانی احمد حمیدیان و احمدرضا حیدری به روی صحنه رفت.
قاسم اسماعیلی دهکردی در گفت وگو با ایرنا افزود: مهدی حامد سقائیان، محسن سلیمانی و محمدرضا سمیع به عنوان داوران این آثار را قضاوت کردند.
وی گفت: همزمان با جشنواره بیست و نهم تئاتر چهارمحال و بختیاری، پلاتو مجتمع فرهنگی هنری مهر شهرکرد نیز بهره برداری رسید و برای نخستین بار در طول برگزاری جشنواره استانی، جایزه مستقل کانون منتقدان تئاتر در نظر گرفته شد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون نزدیک به 250هنرمند به صورت تخصصی در حوزه تئاتر چهارمحال و بختیاری فعالیت می کند.
هنرمندان تئاتر چهارمحال و بختیاری در یکی دو دهه اخیر موفقیت هایی را در جشنواره های فجر، منطقه ای و ملی کسب کرده اند.
جشنواره بیست و نهم تئاتر چهارمحال و بختیاری از 25تا 28شهریورماه در شهرکرد ادامه داشت.
گزارش از محمود رئیسی
2097انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید