همواره درصدد ترویج بازی های مناسب از نظر مفهوم و محتوا بوده ایمبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسن کریمی قدوسی روز یکشنبه در نشست خبری سومین لیگ بازی های رایانه ای اظهارداشت: سومین لیگ بازی های رایانه ای رویداد بزرگ دیگری در حوزه بازی است که در فاصله دو ماه از نمایشگاه «تی. جی.سی» برگزار می شود که در مخاطبان متفاوت است.
وی ادامه داد: در نمایشگاه «تی.جی.سی» بحث بازی سازان مطرح بود که می خواستیم بازی سازی در کشور را فعال و آن را متصل به جامعه جهانی در حوزه بازی کنیم ولی توجه این رویداد بازدید کنندگان است زیرا بازدید کنندگان، مخاطبان بنیاد ملی بازی به حساب می آیند.
کریمی قدوسی با بیان اینکه 23 میلیون نفر روزانه به طور متوسط 70 دقیقه بازی می کنند، گفت: برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان وحتی میانسالان و برای اینکه بازی های مناسب را به کسانی که در ایران بازی انجام می دهند معرفی کنیم امسال سومین لیگ بازی های رایانه ای را توسط بنیاد ملی بازی و شرکت معکب و خود برج میلاد برگزار می شود.

** رشد چشمگیر شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته
وی افزود: امسال یک جهش بزرگ در تعداد ثبت نام کنندگان داشتیم که سال گذشته 2 هزار و100 نفر ثبت نام کرده بودند اما امسال 6 هزار و 905 نفر ثبت نام کننده داشتیم که 10 درصد آن را بانوان تشکیل می دهند. همچنین بیشترین ثبت نام کننده برای بازی ایرانی Quiz of Kings بود و امسال سعی کردیم یک بازی انتخاب کنیم که خیلی معروف بود که 2 هزار و 405 نفر در آن ثبت نام کردند.
کریمی قدوسی ادامه داد: دومین رشته پرطرفدار این رقابت‌ها هم فیفا بود که 2 هزار و 98 نفر در آن در دو کنسول اکس ‌باکس و پلی استیشن 4 ثبت ‌نام کردند. در بازی PES نیز یک هزار و 804 نفر، در بازی کلش رویال 483 نفر و در بازی کانتر 23 تیم 5 نفره شرکت کرده‌ اند.
مدیر عامل بنیاد ملی بازی های ریانه ای افزود: مسابقات با جوایز بیشتر انجام می شود و یک میلیارد ریال جوایز مسابقات است که جایزه اصلی نیز یک دستگاه خودروی پژو 206 که به بازی Quiz of Kings اختصاص داده می شود. همچنین اعزام به مسابقه فرانسه که در آبان ماه برگزار می شود داریم که اکنون در بازی کلش رویال یک نفر را اعزام می کنیم.
وی گفت: برای بنیاد حوزه مسابقات و گیمرها و بازدید کنندگان بسیار مهم است و سعی ما این است که هر سال نسبت به سال گذشته هوای گیمرها را بهتر داشته باشیم و در ادامه برنامه های بیشتری اتفاق خواهد افتاد و کارهای بیشتری خواهیم کرد.
کریمی قدوسی افزود: تمام تلاش را می کنیم تا بازی هایی را در کشور ترویج دهیم که از نظر مفهوم و محتوا مورد نظر بنیاد و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است، در این سه سال دیده شده بازی های در کشور گسترش می یابند که متاسفانه مجوز ندارند و به زودی با آنها برخورد می کنیم. نباید تضاد وجود داشته باشد اگر بنیاد متولی بازی های رایانه ای است، باید در واقع همه بخش ها و سازمان ها به این تصمیم و محتوایی که توسط بنیاد رده بندی شده احترام بگذارند.
وی با اشاره به همکاری وزارت ارتباطات در سال‌ های گذشته نیز گفت: تعامل خوبی با وزارت ارتباطات داریم که مبلغ ۱۰ میلیارد تومان از محل وجوه اداره شده را برای وام به بازی ‌سازان اختصاص دادند. با معاونت علمی ریاست‌جمهوری نیز در بخش ‌های مختلف همکاری داریم.
کریمی قدوسی ادامه داد: بدنبال تعامل با نهادهای مختلف مانند وزارت ارتباطات، معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان هستیم، مساله بازی‌ های رایانه‌ ای فرابخشی و فرا تکنیکی است که امیدواریم این هماهنگی به وجود بیاید.

** حضور 10 درصدی بانوان در سومین لیگ بازی های رایانه ای
وی با اشاره به حضور زنان در این دوره گفت: در دوره دوم لیگ بازی‌ های رایانه ‌ای شاهد حضور تعداد کمی از بانوان بودیم اما امسال به طور جدی از آنها برای حضور در رقابت ‌ها دعوت شد که با استقبال خوبی مواجه شدیم.
مدیر عامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: بانوان در رشته های Quiz of Kings و Clash Royale شرکت کردند که 10 درصد از شرکت کنندگان را به خود اختصاص دادند اما در فیفا اجازه شرکت نداشتند که امیدوارم با ملاحظات در نظر گرفته قدم به قدم جلوتر برویم و بتوانیم از بانوان برای حضور در سایر بازی ها نیز دعوت کنیم.

** قهرمان لیگ بازی در رشته کلش رویال به مسابقات جهانی اعزام می شود
مدیر عامل شرکت مکعب نیز در این نشست گفت: قهرمان لیگ بازی های رایانه ای کلش رویال امسال به مسابقات جهانی ورزش‌های الکترونیک ESWC اعزام می شود.
عباس ارضی افزود: در این دوره شاهد رشد کیفی و کمی مسابقات هستیم.
وی با اشاره به بعد بین الملل لیگ گفت: امسال برای ششمین دوره متوالی نمایندگان ایران به جام جهانی ورزش ‌های الکترونیکی پاریس ESWC که 10 آبان ماه آغاز می‌ شود، اعزام خواهند شد. تا کنون قهرمان کلش رویال قطعی شده و امیدواریم که در رشته فیفا نیز در مسابقات جهانی بتوانیم قهرمان رشته را اعزام کنیم.
ارضی ادامه داد: در زمینه اعزام بازیکنان سال گذشته رشد خوبی داشتیم و نمایندگان ایران در سه رشته فیفا، کلش رویال و کانتراسترایک اعزام شدند و امیدوارم که امسال نیز حداقل در سه رشته نماینده داشته باشیم.
مدیر عامل شرکت مکعب گفت: در تلاشیم تا مسابقات فینال لیگ از طریق سایت Twitch که ویژه پخش زنده مسابقات بازی ‌های رایانه ‌ای است، به صورت زنده پخش شود. همچنین مسابقات بازیکنان ایرانی در فرانسه نیز از طریق این سایت به صورت زنده پخش خواهد شد.
وی با اشاره به برگزاری مسابقات کلش رویال افزود: به دلیل زمان بر بودن این بازی برای اعزام و انجام مراحل اداری این بازی زودتر برگزار شد که البته قرار بود در این 10 روز برگزار شود ولی به دلایلی که گفته شد هفته گذشته به پایان رسید و سعید افسر مقام قهرمانی را کسب کرد.
سومین لیگ بازی‌ های رایانه‌ ای ایران از 13تا 23 شهریور ماه در سالن نمایشگاهی برج میلاد برگزار می ‌شود.
فراهنگ ** 9338 ** خبرنگار: صدیقه بهارلو * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید