کارگاه مستندسازی با مدرسی صحرا کریمی در بندرانزلیرییس انجمن سینمای جوانان انزلی روز سه شنبه در این باره به ایرنا گفت : طول دوره یک هفته و ظرفیت هنرجو 20 نفر است.
زهره زمانی با اشاره به در پیش بودن جشنواره فیلم تهران و تاسوعا و عاشورا اظهار داشت :فراخوان ثبت نام داده ایم و پس از پایان نام نویسی زمان دقیق را اعلام می کنیم .
وی خاطرنشان کرد: دوره آموزشی تئوری و عملی است و هنرجویان در پایان دوره باید طی کار گروهی با کمک مدرسشان دو فیلم مستند تولید کنند.
وی در معرفی مدرس این دوره افزود: صحرا کریمی فیلمساز افغانی الاصل دارای مدرک دکترای سینما از اسلواکی است . تجربه آموزش در کارگاه های مختلف و داوری جشنواره های بین المللی فیلم را دارد و سال گذشته از داوران جشنواره فجر بود .
وی خاطرنشان کرد: صحرایی در کابل و اسلواکی سینما تدریس می کند و چون با زبان فارسی آشناست هنرجویان می توانند از ایشان بسیار بیاموزند.
رییس انجمن سینمای جوانان انزلی تصریح کرد : روحیات هنرمندان انزلی به ساخت مستند نزدیک تر است و فیلمسازان موفق انزلی در زمینه تولید مستند فعال بوده اند.
وی یاداور شد : شهریه این دوره یک هفته ای 150 هزار تومان است.
صحرا کریمی 31 اردیبهشت 1362 در ایران متولد شد. وی کارگردان فیلم داستانی و نویسنده افغانستانی است. او تحصیلات ابتدایی خود را در ایران و دانشگاهی را در اسلواکی گذرانده است . این هنرمند افغان بعنوان بازیگر نقش اول، در چند فیلم ایرانی نیز ایفای نقش کرده است. او از دانشگاه هنر و فیلم جمهوری اسلواکی دکترای کارگردانی فیلم داستانی دارد و هم اکنون در این دانشگاه تدریس می‌کند. رساله دکترای او درباره موج نو سینمای ایران بود.
صحرا کریمی تا کنون بیش از سی فیلم کوتاه داستانی و مستند و چندین فیلم نیمه بلند داستانی و یک فیلم بلند مستند ساخته است.از جمله این فیلمها می توان به «زنان پشت فرمان رانندگی» و «نسیمه، خاطرات روزانه دختری مهاجر» اشاره کرد.
آثار صحرا در بیش از صد و پنجاه فستیوال فیلم بین‌المللی شرکت کرده‌اند و جوایز متعددی گرفته‌اند. آخرین فیلم ” زنان افغان پشت فرمان رانندگی” تقریباً در 30 فستیوال بین‌المللی فیلم در سراسر دنیا شرکت کرده است که نزدیک به22 جایزه از جمله بهترین فیلم مستند سال 2010 اسلواکیا را نصیب خود کرد. همچنین از شبکه تلویزیونی آرته فرانسه که یکی از معتبرترین تلویزیونهای اروپا است و از شبکه بی‌بی‌سی فارسی نیز پخش شد و همچنین در حاشیه “کنفرانس بن دو” در آلمان نیز به نمایش در آمد.
فیلم نیمه بلند داستانی ” نسیمه، خاطرات روزانه دختری مهاجر” در سال 2010 جایزه گراند پریکس کوداک را از آن خود کرد همچنین جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را در فستیوال فیلم‌های دانشجویی اسلواکی از آن خود کرد و به عنوان کاندید اسکار دانشجویی از جمهوری اسلواکی به آکادمی اسکار سال 2010 معرفی شد.
فیلم مستند «نسیمه، خاطرات روزانه دختری مهاجر» موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی «آکادمی فیلم و تلویزیون اسلواکی» شد. ارزش این جایزه برای هنرمندان اسلواکیا، با جشنواره سزار در فرانسه و دیوید در ایتالیا برابری می‌کند. این جایزه از مهمترین جوایز سینمایی کشور اسلواکیا است که به اسکار اسلواکیا مشهور است.
«در جستجوی خیال» نام یکی دیگر از فیلم‌های دانشجویی صحرا است که جایزهٔ غیردانشجویی (حرفه‌ای) فستیوال بیل بائو را در اسپانیا برد و بوسیلهٔ شبکهٔ تلویزیونی آرته یکی از معتبرترین کانال‌های هنری در جهان خریداری شد.
شهر انزلی خاستگاه سینماگران مطرحی چون فرهاد مهرانفر ، مهرداد اسکویی ، زنده یاد حامد خسروی ، رضا بهرامی نژاد ،کورش فرزانگان ، زهره زمانی و دیگران بوده است. انجمن سینمای جوانان انزلی که از سال 76 رسما شروع به فعالیت کرد پس از یک دوره رکود بار دیگر فعالیتهای خوبی را در زمینه آموزش ، نمایش فیلم نقد و بررسی اغاز کرد.
خبرنگار: بابایی
6030انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید