کمبود صندلی سینمایی در قم جدی است/ بهره برداری از 2 هزار صندلی تا پایان سال 97محمد کاظم رضوانی روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سه سینما با چهار سالن نمایش چند منظوره دولتی تا پایان امسال در قم به بهره برداری می رسد ادامه داد: سینما ولایت با 220صندلی، سینما پردیسان با 220 صندلی و سینما تالار مرکزی شهر با 2 سالن 200 و 400 صندلی تا پایان امسال به بهره برداری می رسند که دراین اماکن علاوه بر نمایش فیلم، زیرساخت مناسبی برای گروه های هنری نیز فراهم می شود.
وی ادامه داد: به دلیل کمبودها و ظرفیت های استان، صنعت سینما درقم به یک صنعت پررونق در سال های گذشته تبدیل شده که به همین دلیل در تعدادی از مجتمع های تجاری درحال ساخت بخش خصوصی در قم، احداث سالن سینما نیز پیش بینی شده است.
رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: 10سالن نمایش فیلم توسط بخش خصوصی درحال ساخت است که با بهره برداری از این طرح ها، یکهزار صندلی سینمایی دیگر به ظرفیت سینمایی قم تا پایان سال 97 افزوده می شود.
وی با گسترده خواندن استقبال مردم قم از سینما گفت: بر اساس برآوردها، سال گذشته نزدیک به400 هزار نفر برای تماشای فیلم های سینمایی به سینماهای قم مراجعه کرده اند.

** کلانشهر قم تنها دارای سه سینمای فعال است
رئیس اداره سینمایی قم، اظهار داشت: تعداد صندلی های سینمایی موجود در قم 940 صندلی است که با بهره برداری از 2 هزار صندلی تا پایان سال 97، تعداد صندلی سینمایی در قم به سه هزار صندلی افزایش می یابد.
وی بیان اینکه سه سینمای فعال با چهار سالن نمایش فیلم در قم فعال است ادامه داد: سه سینمای ونوس با 300 صندلی، سینمای تربیت با 500 صندلی و سینمای آیه با 140 صندلی هم اکنون در شهر قم فعال هستند.
وی بهره برداری از پردیس سینمایی ونوس با 2 سالن نمایش و ظرفیت مجموع 300 صندلی در سال 1389 به عنوان نخستین سینمای دارای سیستم پخش صدای دالبی اقدامی ارزشمند در بهبود زیرساخت های سینمایی در قم دانست و ادامه داد: سالن سینمایی شهر آفتاب با ظرفیت 500 صندلی و درقالب سه سالن بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد.
مجتمع سینما ونوس قم با دو سالن نمایش به ترتیب 213 و 63 صندلی درسال 1388 به عنوان اولین سینمای مجهز به سیستم دالبی دراستان قم فعالیت خود را آغاز نموده. درسینما ونوس علاوه بر بخش فیلم ، کلاس های آموزشی ،غرفه فرهنگی ، کافی شاپ، دارای یک سالن VIP نیز است.
سینما تربیت که نام قدیمی آن سینما پیش‌آهنگی است یکی از سینماهای قدیمی قم و متعلق به آموزش و پرورش است. 466 صندلی دارد و مزیت آن نسبت به دو سینمای دیگر واقع شدن در مرکز شهر و دسترسی مناسب است.
سینما آیه به عنوان نخستین سینمای تخصصی طلاب و روحانیان، اردیبهشت ماه 95 در مدرسه اسلامی هنر قم گشایش یافت. هدف از بهره برداری از این سینما، ایجاد بستر برای حضور قشر فرهیخته حوزه، نخبگان حوزوی و عموم متدینانی که به طور عادی شاید در سینماها حضور پیدا نکنند، در سینما بوده است. این سینما مجهز به سیستم دیجیتال دالبی است.

** بنیه ضعیف مالی و نداشتن تخصیص سهم تسهیلات استانی مهمترین دلایل ضعف سینمای قم
رضوانی، با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را موظف به حمایت و تجهیز سالن های سینمایی بخش خصوصی و دولتی می داند گفت: بنیه ضعیف مالی برخی سینماداران قدیمی و عدم تخصیص سهم تسهیلات استانی مهمترین دلایل ضعف توسعه و افزایش سالن های سینما در قم می باشد.
رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: 12 موسسه فرهنگی هنری فیلم سازی، 9 آموزشگاه آزاد سینمایی و 2 انجمن سینما جوان و انجمن پویانمایی در قم فعال است که نشان از ظرفیت های بسیار قم در حوزه سینمایی است.
وی ادامه داد: انجمن سینما جوان قم با سابقه 20 ساله، یکی از درخشان ترین انجمن های سینمایی در کشور است که طی سال ها فعالیت علاوه بر تربیت بیش از یکهزار هنرجو، موفق به کسب عناوین مهم ملی و بین المللی شده است.
رضوانی با اشاره به برگزاری جشنواره های ملی فیلم در قم ادامه داد: جشنواره ملی دوسالانه «نماز و نیایش به روایت دوربین»، جشنواره فیلم فجر و دومین مسابقه بزرگ فیلم نامه نویسی با موضوع دفاع مقدس از جمله اتفاق های مهم سینمایی در قم است که با استقبال هنرمندان سراسر کشور مواجه شده است.

** اجرای طرح ملی «سینما سلام» نیازمند حمایت بیشتر بخشداران است
رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم توجه به زیرساخت های سینمایی در شهرهای تابعه استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: طرح سلام سینما با ایجاد سینمای سیار به منظور بهره گیری از شهرهای تابعه از این زیرساخت فرهنگی در شهر کهک اجرا و قرار است که در شهرهای دستجرد، سلفچگان،جعفریه و قنوات نیز اجرایی شود.
وی اجرایی شدن طرح سلام سینما در بخش های قم را نیازمند حمایت بخشداران دانست و گفت: مسئولان و بخشداران این شهرها بایدانگیزه بیشتری برای اجرای این طرح داشته باشند تا مانع ازعدم موفقیت طرح دراستان باشیم.

** سابقه فعالیت سینما در قم حدود 42 سال است
رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در ادامه سابقه فعالیت سینما در قم را حدود 42 سال عنوان کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اکران فیلم های انقلابی در سینمای قم علاوه بر استقبال مردم، با استقبال برخی از بزرگان و شخصیت های برجسته مواجه شد
رضوانی، اوج درخشش سینمای قم را سال های ابتدایی دهه 60 شمسی عنوان کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی روند ساخت سینما در قم سرعت گرفت به گونه ای که ظرف چند سال قم شاهد تاسیس چندین سینما از جمله سینمای تربیت، سینما شهر قیام، سینما استقلال، سینما قدس، سینما مفید و سینما نور بود.
7404/ 6133/ خبرنگار: محمد زمانی راد **انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید