‘یوزپلنگ طلایی’ جشنواره لوکارنو به مستندساز چینی تعلق گرفتدر مراسم اختتامیه هفتادمین دوره ‘جشنواره فیلم لوکارنو’ که روز شنبه 21 مرداد (12 اوت) برگزار شد، فیلم مستند ‘خانم فَنگ’ ساخته ‘ونگ بینگ’ مستندساز چینی، ‘یوزپلنگ طلایی’ بهترین فیلم را دریافت کرد. فیلم ‘خانم فنگ’ درباره زن کشاورز سالخورده‌ای است که از هشت سال قبل دچار بیماری آلزایمر شده و خانواده‌اش او را از بیمارستانی که در آنجا به طور مداوم بستری است به خانه می‌آورند تا روزهای آخر زندگی‌اش را بگذراند. داستان این فیلم نیز درباره روزهای پایانی زندگی این زن تا مرگ او است.
به گزارش پایگاه خبری ‘ورایتی’ و همچنین رادیو فرانسه ، ‘ونگ بینگ’ که در دوره‌های قبل عضو هیات داوران جشنواره فیلم لوکارنو بوده، یکی از مستندسازان مشهور چینی در سطح جهانی است. وی همچنین در سال 2016 جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم ونیز در بخش افق‌های ویژه را برای ساخت فیلم ‘پول تلخ’ از آن خود کرده بود.
در مراسم اختتامیه روز شنبه 1٢ اوت، هیئت داوران جشنواره فیلم لوکارنو به ریاست ‘الیویه آسایاس’ جایزه ویژه خود را نیز به فیلم برزیلی ‘رفتارهای خوب’ (Good Manners) اهدا کرد. این فیلم که در ژانر وحشت ساخته شده کاری از ‘مارکو دوترا’ فیلمساز برزیلی است و در آن ‘جولیانا رویاس’ و ‘مارکو دوترا’ ایفای نقش می‌کنند.
جایزه بهترین کارگردانی هم به فیلم ‘ 9 انگشت’ ساخته ‘اف. جِی اوسانگ’، نویسنده و فیلمساز فرانسوی تعلق گرفت که داستان آن درباره فردی است که بدون هدف در جاده‌ای می‌دود و ناگهان با فردی در حال مرگ روبرو می‌شود.
از سوی دیگر ‘ایزابل هوپر’ بازیگر مشهور فرانسوی نیز برای بازی در فیلم ‘مادام هید’ جایزه بهترین بازیگر جشنواره را دریافت کرد. این فیلم ساخته ‘سرژ بوزون’ فیلمساز فرانسوی است. داستان این فیلم درباره معلمی است که دچار صاعقه می‌شود و پس از آن شخصیتش تغییر می‌کند.
همچنین ‘الیوت کروسِت’، بازیگر دانمارکی برای بازی در فیلم ‘برادران زمستانی’ جایزه بهترین بازیگر مرد این جشنواره را دریافت کرد. داستان این فیلم نیز درباره دو برادر است که در زمستانی سخت گرفتار درگیری با افرادی دیگر می‌شوند.
هفتادمین جشنواره فیلم ونیز از روزهای دوم تا دوازدهم اوت در شهر لوکارنوی سوئیس برگزار شد.
به گزارش ایرنا ، جشنواره فیلم لوکارنو پس از جشنواره‌های کن، ونیز و برلین، چهارمین جشنواره معتبر فیلم اروپا به شمار می‌رود. کارگردانان بزرگی از جمله روبرتو روسلینی، عباس کیارستمی، جیم جارموش و ویم واندرس، افرادی هستند که در 70 سال گذشته در این جشنواره حضور داشته اند.
حضور سینمای ایران در جشنواره لوکارنو در دهه‌های گذشته با موفقیت‌های مهمی همراه بوده است. ناصر تقوایی، عباس کیارستمی، جعفر پناهی، ابوالفضل جلیلی، ترانه علیدوستی و سامان سالور از چهره‌های سینمای ایران هستند که در طی دهه‌های گذشته جوایزی از این جشنواره دریافت کرده‌اند.
موفقیت سینمای ایران در جشنواره لوکارنو به سال 2006 برمی‌گردد. در آن سال فیلم ‘چندکیلو خرما برای مراسم تدفین’، (محصول سال 1384) ساخته سامان سالور برنده جایزه ویژه هیئت داوران و نامزد یوزپلنگ طلایی شد.
در جشنواره امسال لوکارنو فیلم کوتاه ایرانی ‘نگاه’ به کارگردانی فرنوش صمدی، نویسندگی علی عسگری و فرنوش صمدی و تهیه کنندگی پوریا حیدری اوره حضور داشت. همچنین ‘گلشیفته فراهانی’ بازیگر ایرانی ساکن فرانسه نیز که در یک فیلم هندی به نام ‘آواز عقرب ها’ در کنار عرفان خان بازیگر هندی به کارگردانی آنوپ سینگ ظاهر شده ، در این جشنواره حضور داشت.
اروپام**1078**1908انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید